Talajmunkagépek
Talajművelés
Az ekével végzett szántás az egyik legősibb talajművelési módszer. A modern ekék már képesek mind a sekély, mind a mélyebb művelést megvalósítani, garantálják a tarló maradványtól mentes felszínt. Továbbá alkalmasak akár szerves vagy híg trágya bedolgozására a mélyebb rétegekbe.
Forgatás nélküli művelés előnyei
Eke - A meghatározó talajmunkagép
Az ekét szántáshoz használják elsősorban az őszi alapművelés elvégzéséhez, de bizonyos esetekben akár tarlóhántásra is használható. Az eke a traktor teljesítményétől függően tetszőleges számú ekefejből állhat. Az ekefej két fő alkotóeleme határozza meg a munka minőségét, az egyik az ekevas, amely a barázda kimetszéséért felelős, a másik pedig a kormánylemez, ami a talaj fordításáért felelős. A gyárak folyamatosan fejlesztenek és létezik már „szénmegkötő gazdálkodásra alkalamas” eke is, de az alap koncepció már több száz éve ugyan az, a talaj legfelső rétegét a barázda aljára fordítani.
Eketalp betegség - A szántás hátrányai
A szántás népszerű talajművelési forma, viszont gyakori probléma, hogy a szántás eketalpat eredményez különösen akkor, ha nem megfelelő időpontban végezzük, vagy minden évben ugyan olyan mélységben végezzük. A tömör réteget (eketalpat) a szántási mélység alatt egy gazdabot segítségével könnyedén kimérhetjük, bizonyos esetekben a felszín és az eketalp között még egy tárcsatalp-tömörödést is tapasztalhatunk. Az eketalp egy áthatolhatatlan lemezt képez, amely akadályozza a víz, az ásványi anyagok és a növényi gyökerek behatolását a mélyebb talajrétegekbe.
Negatív hatások - Talajcserepesedés, erózió és egyre romló talajélet
A szántás kevésbé alkalmas eljárás száraz körülmények között, mert az intenzív művelés viszonylag nagy mennyiségű nedvesség veszteséget okoz, ami miatt a növények nehezebben kelnek és fejlődnek, amennyiben a vetés után nincs elegendő csapadék.
A vetést követő nagy mennyiségű csapadék szintén problémákhoz vezethet, a lecserepesedésre hajlamos talajtípuson, ha az teljesen borítatlan. Az intenzív csapadék és a szél növeli az erózió kialakulásának kockázatát bizonyos régiókban.
Az intenzív talajművelés és a szántás egyaránt csökkenti a földigiliszták számát a talajban, ami a humusz termeléséért felelős.
Magas idő- és energiaigény - A szántás jelentősen meghatározza a gazdaság eredményeit
A szántásnak nem csak a talajra van negatív hatása, hanem akár a kiadásainkat is növelheti. A hagyományos ekével végzett őszi alapművelés esetében minden esetben számolni kell, egy kora tavaszi talajlezárásra valamint egy magágykészítésre is, ez mindenképp többlet kiadással jár a forgatásnélküli műveléshez képest, mert ebben az esetben az ősszel grúberrel elvégzett alapművelést a munkagép lezáróhengere visszatömöríti, így tavasszal elegendő csak a megfelelő magágykészítésről gondoskodni. A jelenlegi technológia csúcsa pedig a sávművelés után történő vetés, vagy ha a talajunk már elérte a kellően lazult állapotot, akkor akár a direktvetés is járható út lehet. Ez jól látszik az ábráról is, hogy balról jobbra nem csak a műveletek száma csökken, hanem a munkálatokra fordított üzemanyag és a munkaidő is.
Van élet a szántáson túl is?
Soha nem késő váltani
Az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok között, szárazabb évjáratokban az őszi kalászosok alá történő szántás hatására a talajt tovább szárítjuk, ezzel az optimális kelés esélyeit jelentősen rontjuk. A tavaszi kultúra előtt történő őszi elmunkálatlan, hantos szántás hantjai tavaszra porrá omlanak, ugyan a port a szél elviszi, de a következő eső a talajba mossa ami fokozza a tömörödöttséget.
FORGATÁS NÉLKÜLI TALAJMŰVELÉS
A forgatás nélküli talajművelés az USA-ból és Ausztráliából indult, ahol már több olyan gazdaság is található, melyek már több mint 40 éve sikeresen alkalmazzák ezt a technológiát. Ezekben a gazdaságokban az eke helyett különféle gépeket, például tárcsás kultivátorokat, mély kultivátorokat, vagy kombinált munkagépeket alkalmaznak.
Az amerikai sikeres minták nyomán Európában az utóbbi 5-10 évben kezdtek el terjedni a talajkímélő művelésre alkalmas munkagépek, és azóta ezek népszerűsége évről évre nő.
Ezek a gazdaságok a következő előnyöket emelik ki: alacsonyabb üzemanyagköltségek, alacsonyabb az idő- és munkaerő-igénye, valamint csökkenti az erózió kockázatát, és növeli a talaj nedvességmegtartó képességét.
Sekély művelésTarlóhántás & magágykészítés
A nagy áteresztőképességű, vibráló kapák és a front aprító henger segítségével a Simple sekélykultivátor igen jó hatékonysággal képes kezelni a növényi maradványokat és gyomokat. Minimál művelés esetében pedig nagy mennyiségű mulccsal borított területeken is tökéletes magágyat készíthetünk vele.
Középmély művelésTarlóhántástól az alapművelésig
A sokszínű kapafelszereltségnek, a kiemelkedő vázmagasságnak és a betömődésmentes lezáróhengernek köszönhetően a Performance grúber minden talajon megállja a helyét, legyen szó sekély tarlóhántásról, vagy 38 cm mélyen végzett alapművelésről. A NorAn Performance a lehető legjobb választás a szántást kiváltó forgatás nélküli művelés első munkagépének.
Sávos művelésMaximális hozamok & fejlődő talajélet
A NorAn Striptill sávművelőt alkalmazva a művelést nem a teljes felületen végezzük mint a szántásos vagy mulcskultivátorral végzett művelés estében, hanem 20-25 cm széles sávokban, így jelentős üzemanyag megtakarítással számolhatunk. A művelet közben lehetőségünk van szilárd vagy folyékony tápanyag célzott kijuttatására is, így csak oda kerül tápanyag, ahol azt a kultúrnövény hasznosítani tudja. A rendszer csak RTK automata kormányzással tud működni, mert tavasszal ugyan ezekre a sávokra kell vetni.